۸ نکته برای ایجاد عزت نفس در کودکان

۸ نکته برای ایجاد عزت نفس در کودکان

القای حس مثبت از خود در فرزندان یکی از وظایف بسیار مهم والدین است. اگر نوجوانان عزت نفس مناسبی داشته باشند، ظرفیت تبدیل شدن به بزرگسالانی سازگار را خواهند داشت.

 احساسات مثبت عزت نفس و پذیرش خود، کودکان را قادر می سازد تا چالش های جدیدی را انجام دهند – شکست بخورند و دوباره تلاش کنند. هر موفقیتی به آنها غرور می دهد و آنها را تشویق می کند که  بهترین کار را انجام دهند تا دوباره احساس خوبی داشته باشند. کودکانی که عزت نفس پایینی دارند، ناامن و فاقد اعتماد به نفس هستند. آنها در نهایت سردرگم می شوند و از خودشان مطمئن نیستند. عزت نفس پایین مانع از موفقیت می شود، زیرا فرزندان شما از ترس طرد شدن تمایلی به تعامل با دیگران ندارند. آنها جرات دفاع از خود را ندارند و به طور کلی از رویارویی با چالش ها اجتناب می کنند. هنگامی که آنها بر اثر اشتباهات عقب می افتند، بازگشت برای آنها دشوار است و در نهایت دچار استرس می شوند که این خود مشکلات سلامتی برای آنها به همراه دارد.

 

ایجاد عزت نفس در کودک

ایجاد عزت نفس در کودک

هر کودکی فوق العاده و خاص است. با این حال، عزت نفس با گفتن مداوم این واقعیت به آنها  ایجاد نمی شود. همچنین، پاداش دادن مداوم به آنها باعث ایجاد عزت نفس در آنها نمی شود. کودکان عزت نفس را از شکست ها و موفقیت های خود بدست می آورند. به همین دلیل است که والدین هوشمند می‌توانند اعتماد به نفس را برای مقابله با چالش‌های زندگی روزمره در کودکان ایجاد کنند.

 

بالا بردن عزت نفس در کودکان

 

به فرزندانتان حق انتخاب بدهید: مهم است که به فرزندانتان اجازه دهید خودشان انتخاب کنند. با این حال، این انتخاب ها باید در مجموعه ای از گزینه هایی باشد که خودتان تعیین می کنید. به عنوان مثال، به آنها حق انتخاب غذایی برای خوردن صبحانه بدهید. این کار به فرزندان شما قدرت می دهد، زیرا آنها می توانند انتخاب های ساده ای در سنین پایین داشته باشند به همین ترتیب زمانیکه بزرگ می شوند، می توانند انتخاب های سخت تری داشته باشند.

 

به آنها مسئولیت دهید: به فرزندان خود از سنین پایین مسئولیت هایی در حوزه کارهای خانه بدهید؛  کارهایی مانند مراقبت از حیوان خانگی خانواده، تمیز کردن میز شام، یا مرتب کردن  اسباب بازی های خود.  این مسئولیت ها موجب تقویت مهارت های حل مسئله آنها می شود و به کودکان احساس شایستگی بیشتری می کنند. با این حال باید توجه داشت که کارهای محوله به کودکان نباید برای سن آنها زیاد باشد، زیرا باعث می شود احساس کنند که بیش از حد کار می کنند.

 

برای کودکانتان وقت صرف کنید: باید برای پیاده‌روی، آموزش دوچرخه‌سواری یا لذت بردن از صرف غذا با فرزندتان وقت بگذارید. وقت گذراندن با کودکان پیوند بین والد-فرزند را محکم می کند و به آنها اطمینان می دهد که در صورت شکست از آنها حمایت خواهید کرد.

بالا بردن عزت نفس در کودکان

به کودکان نشان دهید هیچ‌کس کامل نیست: وقتی فرزندتان اشتباه می‌کند یا شما را ناامید می‌کند، واکنش شما برای احساس او نسبت به خودش در آینده بسیار مهم است. واکنش بیش از حد باعث ایجاد اعتماد به نفس نمی شود. به آنها توضیح دهید که هیچ کس از آنها انتظار ندارد که کامل باشند و مثال هایی در این زمینه برای آنها بیان کنید.

به آنها اجازه دهید از اشتباهات خود بیاموزند: کارهایی را که خودشان می توانند انجام دهند، انجام ندهید، یا به سؤالاتی که خودشان می توانند بفهمند، پاسخ ندهید.به فرزندان خود فضایی بدهید تا خودشان کارهای پیش روی خود را انجام دهند. این کار به آنها کمک می کند تا مهارت های جدیدی را توسعه دهند و از وابستگی بیش از حد به شما جلوگیری کنند. با این حال، شما باید صبور باشید زیرا آنها سعی می کنند این کار را به تنهایی انجام دهند. زمانیکه آنها با موفقیت از عهده امور پیش روی خود بر می آیند، اعتماد به نفس و شایستگی بیشتری پیدا می‌کنند.

کودک خود را زیاد تحسین نکنید:  در صورت لزوم آنها را تحسین کنید و در خصوص تعریف‌های خود دقیق باشید. برای مثال به جای «تو خیلی باهوشی»، می‌توانید بگویید: «من از روشی که خودت فهمیدی خوشم می‌آید». به جای اینکه به آثار هنری خط خطی او نگاه کنید و بگویید: «خیلی زیباست»، آنچه را که دوست دارید یا می‌خواهید توسعه دهند، توصیف کنید. بگویید: «من عاشق انتخاب رنگ شما و نحوه استفاده شما از تمام فضای روی کاغذ هستم.»

 

به فرزندان خود احترام بگذارید: صدا زدن کودکان خود با اسم و لغات کنایه آمیز عامل مهمی در کاهش اعتماد به نفس در آنهاست.احساسات فرزندتان را تحقیر نکنید. قبل از جواب دادن به آنها فکر کنید و هنگام صحبت با آنها کلمات خود را عاقلانه انتخاب کنید.اشتباهاتشان را به وضوح به آنها نشان دهید و بدون کوچک کردنشان، آنها را اصلاح کنید.

روش افزایش دادن اعتماد به نفس در کودکان

منحصر به فرد بودن آنها را به کودکانتان نشان دهید: مهم است که به فرزندان خود، منحصر به فرد بودن آنها را نشان دهید. سعی کنید آنها را با افراد دیگر مقایسه نکنید. قدر استعدادها و شخصیت ویژه آنها را بدانید.

سعی کنید اعتماد به نفس کودکانتان را به طور طبیعی پرورش دهید، اما به یاد داشته باشید که ایجاد اعتماد به نفس در کودک فرآیندی است که زمان می برد. محترمانه رفتار کنید، نشان دهید که همیشه انها را می پذیرید، ارتباط میان خود و کودکانتان را تقویت کنید و مهمتر از همه، الگوی یک فرد با اعتماد به نفس باشید.منبع/گروه ایرنا زندگی

بازدیدها: ۵

درباره‌ی حسین موسوی

همچنین ببینید

کودکان مولتی ویتامین بخورند یا نه؟

کودکان مولتی ویتامین بخورند یا نه؟

مصرف مولتی ویتامین برای کودکان ضروری نیست و بهتر است با نظر پزشک مصرف شود. …

پرورش کودک نابغه - چگونه یک فرزند نابغه پرورش دهیم؟

پرورش کودک نابغه – چگونه یک فرزند نابغه پرورش دهیم؟

روش های  پرورش یک  کودک و فرزند نابغه کدامند؟ شاید شنیده باشید که بسیاری از …

بازی هایی که کودکان را باهوش تر میکند

بازی هایی که کودکان را باهوش تر میکند

پنج سال اول زندگی کودک پایه و اساس سلامت، رشد و تکامل آینده او، چه …

نحوه درمان خروسک در کودکان با گیاهان دارویی

نحوه درمان خروسک در کودکان با گیاهان دارویی

خروسک التهاب شدید و سخت مجاری تنفسی در کودکان می باشد. به گزارش بهداشت نیوز، علائم …

علائمی که از ریفلاکس خاموش در نوزدان پرده برمی دارد

علائمی که از ریفلاکس خاموش در نوزدان پرده برمی دارد

ریفلاکس زمانی رخ می‌دهد که محتویات معده به مری بازگردد. نوزادان مبتلا به ریفلاکس معمولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی