آموزش ادیت با موبایل حرفه ای

گرما با بدن ما چه می‌کند؟

گرما با بدن ما چه می‌کند؟

گرما با بدن ما چه می‌کند؟

یکی از مسائلی که در تابستان به آن بیشتر توجه می‌شود، تأثیر گرما بر بدن افراد است.

 

تابستان در حالی به اوج خود رسیده است که بسیاری از افراد بار دیگر در حال رفتن به استخر‌ها هستند و کولر‌های خود را برای مقابله با گرمای هوا فعال کرده اند.

همانطوری که بسیاری از افراد می‌دانند، گرمای شدید هوا می‌تواند ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. اما یک پرسشی که در این میان مطرح است، این است که به واقع گرما با بدن ما چه می‌کند؟

دکتر «پیتر شرر» (Peter Shearer) متخصص پژشکی اورژانس در بیمارستان «مانت ساینای» نیویورک در این باره می‌گوید: همزمان با اینکه دمای هوا شروع به بالارفتن می‌کند، بدن شما گرما را از محیط جذب می‌کند و بطور طبیعی، کار‌هایی را برای رهایی از گرمای اضافی انجام می‌دهد. با افزایش دمای بدن و یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما، بدن شما ممکن است این توانایی را از دست بدهد.

طبق گفته «مایو کلینیک» (که از معتبرترین پزشکی جهان است که در آمریکا قرار دارد) جدی‌ترین سطح اختلال در تنظیم دمای بدن، «سکته گرمایی» (heat stroke) نامیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن به بیش از ۱۰۴ درجه فارنهایت (معادل ۴۰ درجه سانتی گراد) می‌رسد. در چنین حالتی، عملکرد بدن متوقف می‌شود؛ زیرا ناحیه هیپوتالاموس مغز سیستم خنک کننده طبیعی بدن – یعنی تعریق بدن- را خاموش می‌کند. بدون عرق، بدن دیگر نمی‌تواند دمای خود ر کنترل کند که همین امر نیز می‌تواند زنجیره‌ای مخرب باشد که بدون رسیدگی پزشکی به موقع، ممکن است سبب مرگ فرد شود.

گرما با بدن ما چه می‌کند؟

از لحاظ عصب شناسی، «سکته گرمایی» سبب می‌شود تا مغز متورم شود و همین امر نیز به سردرد و حتی در بسیاری از موارد به تشنج منجر می‌شود. افرادی که دچار چنین حالتی می‌گردند، همچنین سطح متفاوتی از هشیاری از جمله گیجی، پریشانی، هذیان و حتی بی هوشی را تجربه می‌کنند.

این مسئله همچنین بر سیستم قلبی و عروقی ما اثرگذار است. سکته گرمایی می‌تواند سبب فشارخون شده و سبب گردد تا قلب سریعتر و نامنظم‌تر بزند و خطر نارسایی قلب را افزایش دهد. همچنین لخته‌های خونی کوچک نیز می‌تواند در رگ‌های خونی ایجاد شود و از گردش سالم خون جلوگیری کرده و جریان خون دیگر بخش‌های بدن قطع کند.

همچنین با درنظر گرفتن سیستم کلیوی بدن، «سکته گرمایی» می‌تواند ادرار را کاهش داده و سبب «نکروز لوله‌ای حاد» شود که در آن کلیه‌ها قادر به دریافت کافی خون اکسیژن دار نیستند. درصورتی که سکته گرمایی درمان شود، می‌تواند به از کار افتادن کلیه‌ها منجر شود. دکتر «پیتر شرر» می‌گوید به همین دلیل است که مردم گاهی در طول موج گرما می‌میرند.

منبع: پایگاه AccuWeather

درباره‌ی حسین موسوی

همچنین ببینید

آدامس جویدن چه فوایدی دارد ؟

آدامس جویدن چه فوایدی دارد ؟

فواید آدامس جویدن برای سلامتی فواید جویدن آدامس تنها در دهان شما متوقف نمی شود …

با دلایل ریزش مو آشنا شوید

با دلایل ریزش مو آشنا شوید

رژیم غذایی با چربی بالا یا چاقی ژنتیکی می تواند باعث ریزش یا نازک شدن …

نکات ایمنی در هنگام استفاده از چادرهای مسافرتی

نکات ایمنی در هنگام استفاده از چادرهای مسافرتی

تعطیلات فرصت با ارزشی برای مسافرت های خانوادگی است، هر ساله در تعطیلات نوروزی و …

چرا هر چقدر میخوابیم باز هم خسته ایم ؟

چرا هر چقدر میخوابیم باز هم خسته ایم ؟

محققان طی مطالعات جدید خود دریافتند اگر افراد یک سری موارد را پیش از خواب …

راهکار‌های ایمنی در برابر سیلاب

راهکار‌های ایمنی در برابر سیلاب

راهکار‌های ایمنی در برابر سیلاب راهکار‌های ایمنی در برابر سیلاب از زبان رئیس مرکز اورژانس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی