آموزش ادیت با موبایل حرفه ای

 از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟

چطور بفهمیم آدم نفهمی هستیم یا نه ؟

چطور بفهمیم آدم نفهمی هستیم یا نه ؟

آیا دوروبرتان پر است از آدم‌های احمق و بی‌هویت؟ آدم‌های بدسلیقه‌ای که امیال احمقانه دارند؟ آدم‌های حوصله‌سربری که لیاقت توجه شما را ندارند؟ آدم‌هایی که می‌توان به‌راحتی آن‌ها را شناخت؟ آدم‌های چاپلوس، متکبر، گنده‌دماغ، وحشی، کله‌پوک و بیشعورهای از خودراضی و، از همه مهم‌تر، آدم‌های نفهم؟ اگر بیشتر مواقع جهان را این شکلی می‌بینید، خبرهای بدی برایتان دارم. شما احتمالاً نفهم هستید. جهان در نظر بیشتر مردم این شکلی نیست، و جهان واقعاً هم این‌طور نیست.

چطور بفهمیم آدم نفهمی هستیم یا نه ؟

می‌خواهم در مورد کاری با شما صحبت کنم که احتمالاً امروز صبح انجام نداده‌اید: در آینه نگاه کنید و از خود بپرسید من آدم نفهمی هستم؟ این سؤال به نظر معقول و موجه است. احتمالاً نفهم‌های اصیل و نابی در جهان وجود دارند و احتمالاً بسیاری از آن‌ها خود را از لحاظ اخلاقی بسیار بالا یا حداقل متوسط می‌دانند. آن‌ها از نظر خودشان نفهم نیستند، زیرا خودشناسیِ نفهم‌ها امری دشوار و سخت‌یاب است.

بیشتر بخوانید_راه کارهایی برای تصمیم گیری درست

این پرسش که «آیا من واقعاً یک نفهم متکبر هستم؟» بار ارزشی بسیار بالایی دارد، بنابراین شما به‌شدت مایل خواهید بود که پاسخی مطلوب برای آن بیابید: «نه، البته که نیستم!» نفهم بودن نیز صراحتاً آشکار و ملموس نیست، بنابراین شما مجال این را خواهید داشت که شواهد را به نفع خود بازتفسیر کنید: «خب آره، شاید با اون صندوق‌دار بد رفتار کردم، اما حقش بود، چون یادش رفت نوشیدنی من رو تو لیوان مخصوصش بریزه.»

نخبگان دانشگاهی نیز در برابر این‌گونه استدلال‌های احساسی مصون نیستند. دن ام. کاهان از دانشگاه ییل به‌تازگی پژوهشی انجام داده است که نشان می‌دهد افراد متفکر و تحصیلکرده می‌توانند به‌طور خاصی در توجیه‌کردن باور‌های ازپیش‌موجودِ خود مهارت داشته باشند؛ برای مثال، شواهد پیچیده درباره‌ی منع حمل سلاح را به شکلی تفسیر می‌کنند که با سلایق سیاسی‌شان منطبق باشد.

در رابطه با نفهمی تصور می‌کنم هیچ‌گونه ارتباطی بین نظر شخصی افراد و درجه‌ی واقعی آن وجود ندارد. ممکن است بعضی از نفهم‌های سرکش به نفهم بودن خود واقف باشند، اما بعضی دیگر ممکن است خود را کاملاً محشر و معرکه بدانند. ممکن است بعضی از انسان‌های فهیم کاملاً بر فهیم بودن خود واقف باشند، درحالی‌که ممکن است بعضی دیگر از آن‌ها خود را از لحاظ اخلاقی به‌شدت دست‌کم بگیرند.

یک مانع دیگر نیز بر سر راه خودشناسی نفهم‌ها وجود دارد و آن اینکه حداقل هنوز درک خوبی از ذات نفهمی نداریم. نامی علمی و رسمی وجود ندارد که با کاربری وسیع و عمومی این واژه در مورد نفهمی‌های مختلف مطابقت داشته باشد؛ شخصی که در صف بدون نوبت جلوی شما می‌ایستد، معلمی که با بی‌اعتنایی دانش‌آموزان را تحقیر می‌کند، و همکاری که هر برخورد جزئی را به یک صحنه‌ی نبرد بدل می‌سازد.

مطالبی که شاید نیازتان باشد :

نشانه های اعتیاد جوانان

نحوه صحیح رفتار با نوجوانان

درباره‌ی حسین موسوی

همچنین ببینید

روش های کنترل کردن اعصاب و جلوگیری از عصبانیت زیاد

روش های کنترل کردن اعصاب و جلوگیری از عصبانیت زیاد

هر کسی ممکن است دچار عصبانیت شود و کنترل اعصاب خود را از دست بدهد …

علت “دیر ارضا شدن زن” چیست؟+راه حل درمان

علت “دیر ارضا شدن زن” چیست؟+راه حل درمان

چرا زنان دیر ارضا میشوند و علت دیر ارضا شدن زنان چیست؟ مشکل دیر ارضایی در …

با مردی که به خانواده پدریش وابسته است چطور رفتار کنیم؟

با مردی که به خانواده پدریش وابسته است چطور رفتار کنیم؟

کلید رفتار با شوهر وابسته به خانواده همدلی و مکالمه آرام است. ابتدا باید بفهمید …

آیا باید خیانت همسر را آشکار کنیم ؟ یا پنهان بماند ؟

آیا باید خیانت همسر را آشکار کنیم ؟ یا پنهان بماند ؟

برای بعضی افراد خیانت همسر تیر خلاص به زندگی مشترک است، این در حالی است …

چرا بعضی ها رابطه تمام شده را رها نمی کنند؟

چرا بعضی ها رابطه تمام شده را رها نمی کنند؟

چرا بعضی ها رابطه تمام شده را رها نمی کنند؟ جدایی ها وحشتناک هستند بخصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی