آموزش ادیت با موبایل حرفه ای

پرورش کودک نابغه - چگونه یک فرزند نابغه پرورش دهیم؟

پرورش کودک نابغه – چگونه یک فرزند نابغه پرورش دهیم؟

روش های  پرورش یک  کودک و فرزند نابغه کدامند؟ شاید شنیده باشید که بسیاری از والدین اصرار دارند، از فرزند خود یک نابغه بسازند یا خودتان از این نوع والدین باشید، که فکر می کنید کودکان ادامه دهنده ی راه شما و زندگی نزیسته ی شما هستند. اما در این رهگذر باید به توانایی فرزندتان و مراحل مختلف رشد کودک توجه کنید. در این مسیر علایق و استعداد های آن ها را نادیده نگیرید. کودکان وظیفه ندارند، خواسته های نافرجام شما را به سرانجام برسانند.

پرورش کودک نابغه

در پرورش یک کودک نابغه، مهمترین کار این است که قبل از این که آنها را تحت فشار بگذارید و با وقت وهزینه آن ها را وادار به شرکت در کلاس های مختلف کنید، به شناخت روحی و ذهنی آن ها بپردازید. به جای این که آن ها  را به ماشین تصور کنید و علی رغم میل شان از این مکان آموزشی به آن یکی هدایت کنید، نسبت به شناخت ظرفیت های ذهنی و قابلیت های کودک خود اقدام کنید. پرداختن به پرورش کودک نابغه به روشی صیحیح، موضوع مقاله امروز است، که ابتدا باید به این موضوع عنایت داشت که هدف از پرورش کودک نابغه چیست.

هدف پرورش کودک نابغه

واقعیت این است که مادران و  پدران در عصری که هرروز با منابع جدیدی از اطلاعات بمباران می شود و تکنولوژی لحظه به لحظه رو به پیشرفت است نگران تربیت فرزند خود به شیوه ای است، که بتواند با دانش روز همگام باشد، از رشد باز نماند و بهترین زندگی را برای خود رقم بزند.
درواقع والدین، خود را در برابر سرنوشت و آتیه ی فرزندان خود مسئول و موثر می دانند، اما این که چه راهی را انتخاب می کنند، تا حدی به ناکامی آن ها از زندگی گذشته آن ها بستگی دارد و یا طرر فکر آن ها این است، که باید فرزندان خود را به انواع مهارت های اجتماعی و فردی مجهز کنند.

راه های پرورش کودک نابغه

پرورش یک کودک نابغه به معنای افزایش هوش کودک و قابلیت های ذهنی او برای حل مسائل مختلف و سازگاری با چالش های زندگی پروسه این است، که می تواند از زمان بارداری و از تغذیه مادر شروع شود و تا انتهای مراحل رشد کودک ادامه داشته باشد. بنابراین تعدادی از روش های پرورش کودک نابغه را در ادامه ارائه می دهیم، که می تواند برای نیل به این هدف موثر باشد.

پرورش کودک نابغه

۱-تحرک و ورزش مادر باردار

یکی از پایه ای ترین موارد که اهمیت زیادی در تقویت قدرت یادگیری نوزاد می تواند داشته باشد، تحرک مادر در زمان بارداری است. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نشان می دهد، مادرانی که در زمان بارداری تحرک مناسبی دارند و ورزش می کنند، نوزادان باهوش تری به دنیا می آورند. بنابراین مادر در زمان بارداری می تواند با مشورت با پزشک مربوطه نسبت به ورزش و تحرک مناسب با زمان بارداری اقدام کند.

۲-پرورش کودک نابغه | تغذیه مادر باردار

مادری که در دوران بارداری به سر می برد، با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب می تواند در افزایش هوش نوزاد خود نقش موثری داشته باشد. و به رشد جنین کمک کند. مواد غذایی دریایی و دنبال کردن رژیمی که منابع پروتئین فراوانی داشته باشد. به ویژه غذاهای دریایی که حاوی اسیدهای چرب وامگا ۳ هستند به افزایش هوش نوزاد کمک فراوانی می کند. همینطور خوردن مواد غذایی که حاوی منابع آهن بوده و رشد وتکامل سیستم عصبی کودک کمک می کند، اهمیت فراوانی دارد.

۳-زایمان طبیعی

مادرانی که از زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن نوزاد خود استفاده می کنند، کودکان باهوش تری به دنیا می آورند. ضریب هوشی این نوزادان نسبت به سایر نوزادان بیشتر است. به همین دلیل استقبال از زایمان طبیعی همچنان بیشتر از دیگر روش های زایمان است.

۴-استفاده از بازی های لمسی حرکتی

بر اساس تحقیقیات، بازی هایی که مناسب کودکان کم سن زیر دو سال است، بازی های حرکتی و لمسی است زیرا باعث می شود، که کودک نسبت به تجربه کردن از خود تمایل نشان دهد. کودکان زیر دو سال دنیای اطراف خود را با لمس اشیا می شناسند و بیشتر شناخت و تجریه آن ها در این سن از این طریق اتفاق می افتد. بنابراین می بایست کمک کنید کودکان به کمک اسباب باری اجسام مختلف را لمس کرده و با آن ها آشنا شوند. کودکان معمولا در این سن اسباب بازی را با دست و زبان خود لمس می کنند و زبری و نرمی آن ها را درک می کنند. لذا شما می توانید اسباب باری های که امن هستند، برای ایشان تهیه کنید تا با خیالت راحت با آن ها بازی کنند.

مطلب پیشنهادی :

چرا پاهای نوزاد سرد میشود ؟ هشدار !!!!

برخی والدین معتقد هستند، از ابتدا کودکان خود را درگیر بازی های فکری کنند در حالی که در مسیر رشد کودک باید به مراحل رشد و عملکرد کودکان در این سنین دقت کرد. کودکان زیر دو سال در مسیر تجربه ی حسی حرکتی هستند و بنابراین رشد آن ها از این مسیر اتفاق می افتد. بنابراین شما می توانید با وسایلی که به رشد همین مرحله کمک می کند، به  افزایش هوش و رشد شناختی او کمک کنید.

۵-پرورش کودک نابغه | قصه خوانی

برای رشد هوش کودکان از زمان جنینی مادر می تواند، از دوران بارداری زمانی که کودک در شکم او است، برایش قصه بخواند و این کار را تا سنین رشد کودک ادامه بدهد. قصه خواندن برای کودکان آن ها را با تجریبات مختلف، نتایج اخلاقی داستان ها آشنا می کند، همینطور با شناخت احساسات شخصیت های داستان، هوش هیجانی کودک افزایش پیدا می کند. خواندن قصه همچنین به کودک در برقراری ارتباط موثر و تعامل با دنیای اطرافش کمک می کند و این موضوع خود باعث افزایش مهارت های اجتماعی و کلامی او می شود.

۶-تقویت هوش دیداری و ذهنی کودک در ارتباط چشمی

برای تقویت هوش دیداری کودک از زمان تولد و در انجام هر کاری برای او، سعی کنید با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید، هنگام شیردادن، بازی کردن، تعویض جای او و هر کاری با او صحبت کنید و ارتباط تعاملی و چشم در چشم با او داشته باشید. به این شکل هوش دیداری و ذهنی کودک نیز تقویت می شود.

۷-پرورش کودک نابغه | لالایی خوانی با صدای پدر

مادر و کودک به اقتضای نیازهایی که کودک دارد، زیاد با یکدیگر وقت می گذرانند بنابراین بهتر است، لالایی کودک را پدر برای او بخواند، شاید به نظر برسد استفاده از آهنگ و لالایی موزیکال گزینه مناسبی باشد. اما اگر این کار توسط پدر انجام شود به تقویت ارتباط پدر و فرزند کمک می کند. پدر با این اقدام به افزایش هوش و توانایی مغز کودک تاثیر مثبت می گذارد.

۸-آشنایی کودک با محیط بیرون

کودک خود را به صورت مکرر به بیرون از خانه ببرید و با محیط بیرون آشنا کنید. کودک ارتباط چشمی با اطراف برقرار می کند. پیاده روی همراه کودک و نشان دادن محیط اطراف، همینطور توصیف کردن محیط پیرامون و نشان دادن درخت، پرنده، محیط پارک، همه می تواند، روی ذهن کودک تاثیر بگذارد و اگر چه نمی تواند صحبت کند، اما با واژه هایی که شما به کار می برید ارتباط برقرار می کند و از نظر ذهنی برای ارتباط با اطراف آمادگی بیشتری پیدا می کند، هوشیارتر رفتار می کند.

۹-بازی های حرکتی

می توانید در خانه بالش ها را روی هم بچینید و کودک را به جنب و جوش و حرکت از روی بالش ها تشویق کنید. برای او با مبل و کوسن ها موانع ایجاد کنید و اجازه دهید کودک مسیر عبور خود را پیدا کند، سعی کند مسیر های مختلف را تست کند و به این طریق هوش خود را افزایش دهد.

۱۰-صحبت کردن با کودکان

دو سال اول زندگی کودکان از نظر رشد ذهنی دو سال طلایی نامیده شده است. بنابراین سعی کنید در این مدت کودک را با صحبت کردن و مهارت های کلامی آشنا کنید. اولین دستورات کلامی که کودک از والدین دریافت می کند، اهمیت بالایی دارد. زبان و ارتباط کلامی به کودک کمک می کند، مفاهیم را درک کند و استفاده از زبان، عملکرد ذهنی کودک را بالا می برد. همینطور با صحبت کردن با کودک توانایی کلامی کودک، دامنه ی لغاتی که کودک با آنها آشنا می شود، گسترش پیدا می کند.

۱۱-استقبال از کنجکاوی کودک

کودکان برای رشد شناختی خود به تجربه محیط اطراف احتیاج دارند و رشد ذهنی و تفکر آن ها از طریق تجربه ی اشیا و اتفاقات شکل می گیرد. به این منظور نسبت به کشف دنیای اطراف کنجکاو هستند، دوست دارند همه چیز را تست کنند، تا به شناخت برسند، کاری که شما باید انجام دهید حمایت از کنجکاوی آنها و هدایت آن در مسیر شناختی امن و موثر است. به او اجازه دهید، در حدی که به خود آسیب نزند موارد متفاوت را تجربه کند. از بکن نکن های بی مورد خودداری کنید و جلوی تجربیات تازه ی او را نگیرید، تا بتواند با کنجکاوی مسیر خلاقیت را کشف کند.

چگونه یک فرزند نابغه پرورش دهیم؟

۱۲-معرفی و نام گذاری اشیا برای کودکان

برای این که آن ها بتوانند با اشیا و اطراف خود ارتباط بهتر و کاملتری برقرار کنند، سعی کنید برای همه چیز نام بگذارید و به کودک کمک کنید، که آن ها را با نام بشناسد، با اسم گذاری و تکرار اسامی و رنگ ها به کودکان در شناخت و به خاطر سپاری آن ها کمک کنید. این کار به تقویت قوه ادراکی کودک کمک می کند.

۱۳-تشویق کودکان

تشویق کردن کودکان به خاطر کارهایی کوچکی که به تنهایی انجام می دهند، باعث برقراری ارتباط موثر بین بخش های جلویی و میانی مغز آن ها و مرکز احساسات مغز می شود. بنابراین هر زمان از عهده کاری برمی آیند، موفقیت آن ها را ارج بنهید و جشن بگیرید. تشوق کودک باعث خوشحالی کودک و فعال شدن بخش پاداش مغز کودک می شود، که با ترشح مواد شیمایی در مغز به این تشویق پاسخ می دهد و باعث می شود کودک برای دریافت تشویق و درک دوباره ی این حس خوشایند، به انجام فعالیت بیشتر واکنش مثبت نشان دهد.

۱۴-آموزش موسیقی در کودکی

اثبات شده است که میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و افزایش مهارت های ذهنی و هوش ارتباط زیادی وجود دارد. تحقیقات نشان داده یاد دادن موسیقی به کودکان به تقویت حافظه و یادگیری آن ها کمک می کند. همچنین بر نحوه ی تفکر و شناخت کودک تاثیر می گذارد. آموزش موسیقی همچنین در حفظ و تعادل روح و روان و آرامش نیز موثر است.

منبع / هنر زندگی

بازدیدها: ۶

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

میخای از اینستاگرام درآمد های میلیونی کسب کنی ؟ 

بزن رو تصویر زیر و کسب درآمد رو یاد بگیر !!!!!

 

درباره‌ی حسین موسوی

همچنین ببینید

۸ نکته برای ایجاد عزت نفس در کودکان

۸ نکته برای ایجاد عزت نفس در کودکان

القای حس مثبت از خود در فرزندان یکی از وظایف بسیار مهم والدین است. اگر …

کودکان مولتی ویتامین بخورند یا نه؟

کودکان مولتی ویتامین بخورند یا نه؟

مصرف مولتی ویتامین برای کودکان ضروری نیست و بهتر است با نظر پزشک مصرف شود. …

بازی هایی که کودکان را باهوش تر میکند

بازی هایی که کودکان را باهوش تر میکند

پنج سال اول زندگی کودک پایه و اساس سلامت، رشد و تکامل آینده او، چه …

نحوه درمان خروسک در کودکان با گیاهان دارویی

نحوه درمان خروسک در کودکان با گیاهان دارویی

خروسک التهاب شدید و سخت مجاری تنفسی در کودکان می باشد. به گزارش بهداشت نیوز، علائم …

علائمی که از ریفلاکس خاموش در نوزدان پرده برمی دارد

علائمی که از ریفلاکس خاموش در نوزدان پرده برمی دارد

ریفلاکس زمانی رخ می‌دهد که محتویات معده به مری بازگردد. نوزادان مبتلا به ریفلاکس معمولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی