آموزش ادیت با موبایل حرفه ای

پاک کردن حافظه پنهان مرورگرها در ویندوز

پاک کردن حافظه پنهان کروم و فایرفاکس ویندوز

پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر کروم Chrome

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر موزیلا فایر فاکس Mozilla Firefox

clear cache مرورگر اینترنت اکسپلورر Internet Explorer

امروزه با فراگیر شدن گوشی های هوشمند اندروید، اغلب واژه کش (Cache) یا پاک کردن کش مرورگر ها یا برنامه ها  را برای رفع مشکلاتی مانند کاهش سرعت دستگاه را شنیده اید. اما شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که کش چیست؟ و دنبال راهی برای پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر ویندوز خود باشید. در این مقاله از اینستا جوکار قرار است  به معرفی حافظه پنهان کش و چگونگی حذف حافظه پنهان در مرورگر ویندوز بپردازیم .

کش یا حافظه پنهان چیست ؟

کش (Cache) به حافظه پنهانی گفته می شود که نوعی از داده های خاص برنامه را در خود نگهداری می کند. هدف حافظه نهان Cache این است که سرعت دستگاه را افزایش داده و پردازش پردازنده را کاهش دهد.اگر شما هم بعد از بازکردن مرورگر خود در ویندوز با کندی شدید اجرای مرورگر روبه رو شده اید .بهترین راه برای رفع این مشکل پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر ویندوز شماست.پاک کردن حافظه پنهان مرورگرها در ویندوز

 

پاک کردن حافظه پنهان و کوکی ها از یک مرورگر وب اولین قدم مهم برای تقریباً هر عیب یابی برای مرور اینترنت است. “کش” ابزاری است که توسط مرورگر اینترنت شما برای سرعت بخشیدن به روند بارگذاری صفحه استفاده می شود. با این حال، گاهی اوقات زمانی که وب‌سایت‌ها به‌روزرسانی می‌شوند و توسعه می‌یابند، مشکل ایجاد می‌کند زیرا فایل‌های ذخیره‌شده در حافظه پنهان ممکن است با آنچه واقعاً در وب‌سایت کدگذاری شده است مغایرت داشته باشد. پاک کردن حافظه پنهان و کوکی‌ها راهی است که می‌توانیم مطمئن شویم هر مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید در واقع مشکلی در وب‌سایت است، نه مشکل از مرورگر شما.

مراحل پاک کردن حافظه پنهان مرورگر کروم Chrome در ویندوز :

– برای پاک کردن کش مرورگر کروم در ویندوز ابتدا باید روی سه نقطه در بالا سمت راست مرورگر خود کلیک کنید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر در ویندوز

– بعد از کلیک بر روی سه نقطه از منوی باز شده History و بعد مجدد History را انتخاب کنید. تا وارد صفحه ای مثل تصویر زیر شوید.که برای پاک کردن کامل حافظه پنهان مرورگر chrome در ویندوز روی clear browsing data کلیک میکنید .

پاک کردن کش مرورگر در ویندوز

– در این مرحله با صفحه ای مثل تصویر زیر روبه رو میشوید . که تمام گزینه ها رو به ترتیب براتون توضیح میدم. گزینه اول browsing History یعنی تاریخچه مرور یعنی هر سایت و ادرسی که شما وارد آن شده اید. گزینه بعدی  cookies and other site data یعنی کوکی ها و سایر داده های سایت هایی که روی مرورگر شما ذخیره شده اند.گزینه بعدی cashed images and files یعنی تصاویر و فایل هایی که در حافظه پنهان مرورگر ویندوز شما ذخیره شده اند. تمام گزینه ها را توضیح دادیم حالا نسبت به نیاز خود موارد را تیک زده و در نهایت روی clear data کلیک کنید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر در ویندوز

– توجه کنید همانطور که در تصویر بالا و درون مستطیل نارنجی رنگ مشخص شده شما میتوانید بازه زمانی تاریخچه و حافظه پنهان را برای پاک شدن مشخص کنید. و با همین روش و به همین سادگی شما میتوانید حافظه پنهان یا کش مرورگر کروم ویندوز خود را پاک کنید. در قسمت دیگری از همین مرحله گزینه ای به نام Advanced یا پیشرفته وجود دارد که شما میتوانید دقیقتر جزئیات حافظه پنهان مرورگر ویندوز خود را برسی کنید و در پاک کردن کش مرورگر ویندوز خود بهتر عمل کنید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر در ویندوز

– اما اگر شما قصد دارید فقط سابقه مرور یک یا تعداد کمی از سایت ها را در مرورگر chrome ویندوز خود پاک کنید میتوانید بعد از وارد شدن به بخش History در روبه روی ادرس سایت مورد نظر روی سه نقطه کلیک و گزینه Remove from history را انتخاب کنید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر در ویندوز

– توجه کنید برای این که پیدا کردن سایت مورد نظرتان در آن لیست طول نکشد میتوانید آدرس سایتی که میخواهید سابقه مرور آن را پاک کنید در قسمت سرچ History وارد کنید. همچنین با استفاده از قابلیت علامت گذاری (مربع کنار سابقه سایت ها ) هر تعداد که خواستید علامت گذاری کنید و در آخر روی delet بالای صفحه کلیک کنید.

بیشتر بخوانید _ غیرفعال کردن آپدیت خودکار ویندوز ۷

روش راحت تر برای رفتن به قسمت پاک کردن حافظه پنهان مرورگر کروم در ویندوز :

اگر نمیخواهید وارد جزئیات کامل شوید و مستقیم وارد قسمت پاک کردن کش مرورگر کروم ویندوز خود شوید .مراحلی که در ادامه گفته میشه رو انجام بدید.

  1. زبان کیبورد ویندوز خود را روی انگلیسی ببرید.
  2. با استفاده از کلید Caps Lock آن را روی حروف بزرگ قرار دهید.
  3. در این مرحله ctrl +shift + T را همزمان با هم فشار دهید.
  4. وارد تنظیمات مرورگر خود شدید. گزینه Privacy and security را انتخاب کنید.
  5. گزینه اول clear browsing data را انتخاب و کش مرورگر را پاک کنید.

مراحل پاک کردن حافظه پنهان مرورگر موزیلا فایر فاکس در ویندوز :

– برای پاک کردن حافظه پنهان یا کش مرورگر موزیلا فایر فاکس در ویندوز باید ابتدا روی سه خط بالای صفحه سمت راست کلیک کرده و وارد قسمت setting شوید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر موزیلا فایر فاکس در ویندوز

– بعد از وارد شدن به قسمت setting گزینه privacy and security را انتخاب کنید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر موزیلا فایر فاکس در ویندوز

بعد از رفتن به قسمت Privacy and Security کمی به پایین بروید تا به قسمت Cookies and Site Data برسید. برای پاک کردن کش مرورگر Mozilla Firefox روی clear data کلیک کنید .

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر موزیلا فایر فاکس در ویندوز

– بعد از کلیک روی clear data مثل مرورگر کروم میتوانید انتخاب کنید که چه چیزهایی از حافظه پنهان پاک شود و در نهایت clear را انتخاب میکنید. توجه کنید همونطور که در عکس بالا مشاهده میکنید بعد از clear data گزینه ای به نام Manage Data وجود دارد .که با کلیک روی آن میتوانید وب سایت هایی که با مرورگر فایرفاکس وارد آنها شده اید را ببینید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر موزیلا فایر فاکس در ویندوز

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید شما در این قسمت میتوانید کوکی ها و حجم حافظه پنهان هر سایت و تاریخ آخرین مراجعه به آن سایت را مشاهده کنید. همچنین با انتخاب گزینه Remove All میتوانید تاریخچه و حافظه پنهان تمام سایت ها را پاک کنید.

پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر Internet Explorer :

اگر در ویندوز خود از مروگر Internet Explorer استفاده میکنید و قصد دارید حافظه پنهان یا کش این مرورگر را پاک کنید مراحلی که در ادامه گفته میشه رو انجام بدید.

– روی منوی تنظیمات(آیکون چرخ دنده) در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.

– روی گزینه Internet Options  کلیک کنید.

پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر Internet Explorer

– در برگه General و زیر قسمت Browsing History روی delet کلیک کنید.

پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر Internet Explorer

– فایل‌های اینترنتی موقت و فایل‌های وب‌سایت، کوکی‌ها و داده‌های وب‌سایت، سابقه و سابقه دانلود را بررسی کنید و تیک بزنید و در آخر روی delet کلیک کنید.

پاک کردن کش یا حافظه پنهان مرورگر Internet Explorer

اینترنت اکسپلورر را ببندید و دوباره باز کنید تا تغییرات اعمال شوند. و به همین راحتی شما توانستید کش یا حافظه پنهان مرورگر اینترنت اکسپلورر را پاک کنید.

در این مقاله از سایت اینستا جوکار نحوه پاک کردن حافظه پنهان مرورگر در ویندوز را به شما آموزش دادیم.امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. هر سوالی در این زمینه داشتید میتوانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

بازدیدها: ۴۲

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

میخای از اینستاگرام درآمد های میلیونی کسب کنی ؟ 

بزن رو تصویر زیر و کسب درآمد رو یاد بگیر !!!!!

 

درباره‌ی حسین موسوی

همچنین ببینید

آموزش نحوه ایجاد جدول در اکسل

آموزش نحوه ایجاد جدول در اکسل

آیا می خواهید یک جدول در اکسل ایجاد کنید تا تمام داده های خود را …

نحوه حذف یا افزودن برنامه به منوی استارت ویندوز 10

نحوه حذف یا افزودن برنامه به منوی استارت ویندوز ۱۰

نمی توان انکار کرد که منوی استارت ویندوز یک ویژگی ضروری در زندگی روزمره یک …

نحوه استفاده از اینترنت اکسپلورر در ویندوز 11

نحوه استفاده از اینترنت اکسپلورر در ویندوز ۱۱

مایکروسافت رسما اینترنت اکسپلورر را از بین برد، اما چند ترفند وجود دارد که می …

نحوه نمایش هارد دیسک روی دسکتاپ مک

نحوه نمایش هارد دیسک روی دسکتاپ مک

اگر نیاز به دسترسی سریع به فایل های موجود در هارد دیسک مک خود دارید، …

نحوه غیرفعال کردن یا حذف OneDrive در ویندوز 11

نحوه غیرفعال کردن یا حذف OneDrive در ویندوز ۱۱

در نسخه های جدیدتر ویندوز، مایکروسافت OneDrive را به “تجربه خارج از جعبه” خود اضافه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی